בימים אילו אנו כאן עבורכם - ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון ולהיפגש איתנו ב-ZOOM

הקודם
הבא

קצבת שירותים מיוחדים

מה היא קצבת שירותים מיוחדים, מי זכאי לקבל אותה, מה לעשות כשאין 'מספיק' אחוזי נכות, אלה ועוד כאן במאמר.

קצבת שירותים מיוחדים היא 'המקבילה' של חוק הסיעוד למי שעבר את גיל פרישה (רק כדי שתבינו את מהותה), הקצבה מוענקת מגיל 18 ועד לגיל פרישה, למי שנמצא זקוק לעזרה רבה של אדם אחר, בביצוע פעולות היום יום ובמשק הבית, או למי שזקוק להשגחה קבועה עקב סיכון לעצמו או לאחרים.

מתנאי הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים:

 • על המבוטח להיות בגיל 18 ועד גיל פרישה ולשהות בישראל.
 • הוא מקבל קצבת נכות ונקבעו לו לפחות 40% נכות (החל משנת 2022 כבר לא נדרשים 60% ומספיק 40%) , לעניין שירותים מיוחדים. (חלק מהליקויים הרפואיים ייחשבו בשקלול לעניין שירותים מיוחדים וחלק לא)
 • הוא אינו מקבל קצבת נכות ונקבעו לו 75% נכות, לעניין שירותים מיוחדים, ובנוסף עונה גם על התנאים הבאים:
 • הוא אינו מקבלת גמלת ניידות, אלא במקרים מיוחדים.
 • הוא אינו שוהה במוסד שיקומי שניתנים בו שירותי שיקום סיעוד או רפואה.

בנוסף, יהיו זכאים לקצבת שירותים מיוחדים, מי שהוא אחד מאלה:

 • מקבל דיאליזה פעמיים בשבוע לפחות.
 • מי שעבר השתלת לב, ריאה, כליה, כבד, לבלב, או מח עצם מתורם זר, בחצי שנה שמיום ההשתלה, ובמקרה של השתלת מוח עצם עצמי, שלושה חודשים מיום ההשתלה.
 • חולה אונקולוגי שמקבל טיפולים שהוגדרו מראש בתוך רשימת טיפולים.

קצבת שירותים מיוחדים אחרי גיל פרישה

  בתנאים מיוחדים, מי שקיבל קצבת שירותים מיוחדים לפני הגיעו לגיל פרישה, ימשיך לקבל את הקצבה גם לאחר שהגיע לגיל פרישה.

  מי שכבר הגיע לגיל פרישה, יוכל להגיש בקשה לקצבת שירותים מיוחדים עד 6 חודשים מיום שהגיע לגיל פרישה. במקרה זה הקצבה תתקבל אם רופא הביטוח הלאומי יקבע כי היה זכאי לקצבה גם לפני הגיעו לגיל פרישה.

  כיצד מתבצע מבחן הזכאות?

  במסגרת בחינת הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים יילקחו בחשבון שני פרמטרים: תפקוד החולה ברמת פעולות יום יום, ותפקוד החולה ברמת העזרה לה נדרש במשק הבית.

  מידת התלות של החולה, תיבחן בפעולות: רחצה, הלבשה, אכילה, היגיינה אישית, ניידות, וכן בהתאם לצורך בהשגחה למניעת סכנה לו או לזולת.

  מידת העזרה שהחולה זקוק בפעולות משק בית, תיבחן בפעולות: הכנת מזון, תפעול מכשירי חשמל ביתיים, טיפול בתרופות להן זקוק, אחזקת הבית, קניות לבית, תשלום חשבונות.

  בכל אחת מהפעולות בהן יזדקק לעזרה, הן בתפקודים אישיים בפעולות היום יום והן בעזרה במשק הבית, יקבע ניקוד. לפי ניקוד זה תקבע זכאותו לקצבה. 

  ניתן למנות ארבע רמות זכאות לקצבת שירותים מיוחדים: (עודכן, יוני, 2022)

  • 1,527 שקלים –  50% קצבה, יקבל מי שנקבע כי זקוק לעזרה רבה ברב פעולות היום יום, ברב שעות היממה, או זקוק להשגחה מתמדת.
  • 3,534 שקלים –  112% קצבה, יקבל מי שנקבע כי הוא זקוק לעזרה רבה בכל פעולות היום יום, ברב שעות היממה.
  • 5,641 שקלים – 188% קצבה, יקבל מי שהוא תלוי לחלוטין באדם אחר, בעשיית כל פעולות היום יום, בכל שעות היממה.
  • 7,168 שקלים – 235% קצבה, יקבל מי שהוא תלוי לחלוטין באדם אחר בכל פעולות היום יום וזקוק להשגחה מתמדת. (ואינו מקבל תוספת לנכה מונשם)

  היכן מתבצעת הבדיקה?

  מבחן התלות לקצבת שירותים מיוחדים מתבצע בסניף הביטוח הלאומי בוועדה מיוחדת שתתכנס לשם כך. במקרה חריג שבו אין אפשרות כלל להגיע אל הועדה מפאת המצב הרפואי, לעתים הועדה תגיע לבדיקה

  בתוך חדר הועדה קשה עד מאוד להתרשם מיכולת תפקודו של החולה בכל הפעולות בהן נבחן, פשוט, כי אין זו הסביבה הטבעית שבה הוא שוהה. מצב זה יוצר לא פעם התרשמות לא הוגנת ולא מדויקת שמותירה את החולה בלי קצבה או עם קצבה חלקית בלבד.

  חשוב שמטפל או בן משפחה ילווה חולה שנמצא במצב סיעודי לוועדה זו, כדי שיוכלו לשקף את צורת התפקוד שלו בבית.

  ואם החולה 'סיעודי' ואין לו מספיק אחוזי נכות?

  אחד התנאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים כפי שהוזכר בתחילה  – צבירה של לפחות 40% נכות, לעניין קצבת שירותים מיוחדים. לעתים החולה נמצא במצב סיעודי אולם אין לו את אחוז הנכות הנדרש ובקשתו לקבל את הקצבה כלל לא זוכה להתייחסות. כך למשל קרה לא מעט עד כניסת השינויים האחרונים בתנאי הזכאות, כאשר בוגרים עם לקות שכלית התפתחותית, אוטיזם או במצבים נפשיים שונים, לא הצליחו לקבל את הקצבה. כיום כאמור המצב השתנה. חשוב לדעת שיש מה לעשות. לא פעם ניתן להעלות את אחוזי הנכות וכך לפתור את הבעיה.

  אל תוותרו על הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים רק כי אין 'מספיק' אחוזי נכות. יתכן שמגיעים לכם אחוזי נכות גבוהים יותר, או שלא נקבעו לכם אחוזי נכות על ליקויים מסוימים. במקרים אילו, ניתן לבקש לפתוח מחדש את בחינת הזכאות לקצבה, אך מומלץ לעשות זאת לאחר הכנה והיערכות מראש.  ארבע5346

  לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב בהשגת קצבת שירותים מיוחדים למי שנזקק לעזרה רבה בביצוע פעולות היום יום, למי שמקבל רק קצבה חלקית, או למי שלא מקבל את הקצבה – כי אין לו את מינימום אחוזי הנכות הנדרשים.

  לחברה שנות ותק רבות, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות רפואיות שמסייע לזכאים, לקבל את קצבת השירותים המיוחדים המגיעה להם.

  אם אתה זקוק לעזרה בביצוע פעולות יום יום, ועדיין אינך מקבל קצבת שירותים מיוחדים – אתה צריך את המומחים שלנו!

  פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

  כדאי לדעת:

  בשונה מתנאי הזכאות לקצבת נכות כללית, בתנאי הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים, גובה הכנסות החולה אינו משפיע על זכאותו לקצבה. לכן, גם מי שאינו מקבל קצבת נכות כללית בשל הכנסות גבוהות, יכול להגיש בקשה ולהימצא זכאי לקצבת שירותים מיוחדים.

   *נתונים אילו מבוססים על נתונים המופיעים באתר הביטוח הלאומי.

  Open chat
  שלום, הגעתם לחברה המרכזית למימוש זכויות 👋
  כיצד נוכל לעזור?
  × פנו אלינו בווטסאפ
  דילוג לתוכן