בימים אילו אנו כאן עבורכם - ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון ולהיפגש איתנו ב-ZOOM

הקודם
הבא

קצבת נכות מקרן הפנסיה

כיצד ניתן לקבל קצבת נכות מקרן הפנסיה? למי מגישים את התביעה וכיצד מתבצע הליך זה? האם אוכל להמשיך לעבוד ולקבל קצבת נכות מקרן הפנסיה? אם חלית או נפצעת, המידע הזה הוא בדיוק בשבילך! פנסיה – לא רק בגיל פרישה.

משום מה, הפנסיה נתפסת אצלנו כמשהו שנוגע בגיל הזקנה. זו טעות בסיסית, הפנסיה עשויה להיות משמעותית מאוד גם בגילאים מוקדמים, כשהיעדרה או נוכחותה יכולים להיות קריטיים מאוד.

החיסכון הפנסיוני שלנו נצבר לגיל פרישה. אם אנחנו שכירים או עצמאיים, מידי חודש אנחנו והמעסיק מפרישים אחוז מהמשכורת שמבטיח לנו בעת פרישה – פנסיה חודשית. 

קרן הפנסיה מבטיחה לנו הגנה נוספת מלבד קצבה צפויה בפרישה. היא מבטיחה לנו קצבה חודשית אם טרם הגענו לגיל פרישה ונקלענו למצב של מחלה ואובדן כושר עבודה.

כמה דברים שחשוב שנדע על קצבת פנסיית נכות

  • באופן כללי, קרן הפנסיה משלמת פנסיית נכות חודשית לעמית פעיל בקרן, אשר כושרו לעבוד נפגע לפחות ב25%, בשל מצבו הרפואי. בחינת אובדן הכושר לעבוד, עשויה להשתנות ובדרך כלל תתייחס ליכולתו של העמית להמשיך לעבוד בעבודה שעבד או בעבודה אחרת שתואמת את ניסיונו, השכלתו והכשרתו. 
  • קרן הפנסיה תתחיל לשלם פנסיית נכות רק לאחר 90 ימים של אובדן כושר עבודה, אלא אם נקבע אחרת בתקנון. ניתן לראות מקרים בהם הזכות לקצבה תתחיל כבר לאחר 60 ימים של אובדן כושר עבודה.
  • פנסיית נכות תשולם לעמית בדרך כלל רק לאחר שיסיים למצות את ימי המחלה שעומדים לרשותו.
  • גובה פנסיית הנכות שהעמית יקבל יקבע בין היתר בהתאם לתאריך הצטרפותו לקרן, שיעור ההפרשה לקרן, רמת השכר, אובדן כושר עבודה חלקי או מלא. גובה הקצבה המקסימלי יהיה 75% משכרו של העמית.
  • במקרה שבו הירידה באובדן כושר העבודה של העמית הינה בשל מצב רפואי שהופיע לפני הצטרפותו לקרן הפנסיה, הזכאות לפנסיית הנכות תחל רק לאחר צבירת 5 שנות ותק בקרן. 

לכל קרן פנסיה תקנון משלה שמפרט לעמית באילו מצבים ותנאים הוא יוכל לקבל פנסיית נכות. גם בתוך החברה שמנהלת את קרן הפנסיה, התקנונים משתנים ולכן יש לבחון כל מקרה בהתאם לתקנון הספציפי של קרן הפנסיה שבה אתם מבוטחים.

כיצד אני מתנהל מול קרן הפנסיה במקרה של אובדן כושר עבודה?

לפני שמגישים תביעה לפנסיית נכות כדאי לעיין בתקנון קרן הפנסיה הרלוונטי. יש לבדוק מראש, מהם התנאים לקבלת פנסיית נכות בהתאם למצב הרפואי ולהכנסות נוספות שמתקבלות, כמו למשל מקצבאות שהעמית כבר מקבל או עתיד לקבל.

כדאי להקדיש זמן לבניית התיק הרפואי שיציג את מכלול הבעיות הרפואיות מהן העמית סובל ברמה הרפואית והתפקודית.

בתביעות לפנסיית נכות בקרן הפנסיה, חוות דעת תעסוקתית בעניין המצב הרפואי והירידה בכושר העבודה, יכולה לעזור בהחלט בקידום הזכאות. כדאי לשקול לקבל חוות דעת תעסוקתית.

לאחר שקיבלה את התביעה, קרן הפנסיה תכנס ועדה רפואית. בחלק מהמקרים העמית יוזמן להופיע בפניה, ובחלק מהמקרים הוועדה תבסס את החלטתה רק בהתאם לתיק הרפואי שהוגש.

בוועדה ישבו גם רופאים תעסוקתיים שיעריכו את המצב בהתאם לתקנון הקרן ויקבעו האם מתקיים אובדן כושר עבודה ובאיזה שיעור.

וועדה של קרן הפנסיה לרוב קובעת אובדן כושר עבודה זמני, אך יכולה לקבוע גם אובדן כושר עבודה לצמיתות. במקרה של אובדן כושר עבודה זמני, על העמית לעקוב אחר מועד סיום תקופת הזכאות, ולהיערך מבעוד מועד לחידוש הבקשה להמשך קבלת הקצבה החודשית.

פנסיית נכות מלאה ופנסיית נכות חלקית

וועדה רפואית של קרן הפנסיה תקבע האם מדובר באובדן כושר עבודה חלקי, מעל 25%, או אובדן כושר עבודה מלא, מעל 75%. קביעה זו תשפיע בין היתר על שיעור פנסיית הנכות שהעמית יקבל.

האם אוכל לערער על החלטת קרן הפנסיה?

ניתן לערער על החלטת קרן הפנסיה בתוך פרק הזמן המיועד לכך. אם הגעת למצב שבו עליך לערער, כדאי לשקול לקבל ליווי רפואי מקצועי , שכן החלטת ועדת הערר של קרן הפנסיה בעניינים רפואיים היא בדרך כלל סופית.

האם ניתן לקבל פנסיית נכות ולהמשיך לעבוד?

באופן כללי, עמית שנמצא זכאי לקבל פנסיית נכות יוכל לעבוד בתנאי שסך הכנסתו הן מהפנסיה והן מעבודה, לא יעלו על ממוצע הכנסתו ב12 החודשים האחרונים לתשלום הפרמיות. במקרה כזה יתכן קיזוז בהתאם לפירוט שמופיע בתקנון הקרן.

לקבל קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי וגם קצבת נכות מקרן הפנסיה

נכון, אפשר לקבל גם קצבת נכות מהביטוח הלאומי וגם מקרן הפנסיה, אך יתכנו קיזוזים שונים. כך למשל, לעניין ביטוח לאומי, פנסיית נכות תיחשב להכנסה של הנכה שלא מעבודה ולכן תקוזז מ'תוספת תלויים' לה זכאי בחישוב קצבת הנכות שלו, אך לא תפגע בבסיס הקצבה שמקבל.

  *נתונים אילו אינם מהווים תחליף לייעוץ פנסיוני, ביטוחי או משפטי. 

כן, אני רוצה לממש את הזכויות שלי! ​

מימוש הזכויות הרפואיות שלכם מתחיל עכשיו, צרו איתנו קשר ותתחילו לקבל את המגיע לכם.
[leadercf7 campid="8420"]
בניית תיק רפואי
בהתאמה לזכאות אפשרית, מכלל הגופים. אנחנו בונים עבורך את התיק הרפואי, לך באיסוף התיעוד הרפואי ואיתור אנחנו מעריכים את המצב הרפואי שלך,ליקויים שנדרשים לאבחון.
חוות דעת רפואית
אם אתה צריך חוות דעת רפואית, בכל תחום, שתבסס את התיק הרפואי שלך, תקבל את חוות הדעת הזו אצלנו מטובי הרופאים בכל התחומים.
אל תשלם לפני שתקבל
התשלום על השגת קצבאות ופיצויים הוא מהצלחה בלבד.
אין דמי פתיחת תיק
קיבלת- שילמת!
לא קיבלת- לא שילמת!

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב בהתנהלות מול קרן הפנסיה וחברות הביטוח, בהשגת קצבת פנסיית נכות עבור לקוחותיה.

לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות רפואיות שמסייע לזכאים, לקבל את פנסיית הנכות המגיעה להם.

אם אתה נמצא באובדן כושר עבודה – אתה צריך את המומחים שלנו!

פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

כדאי לדעת:

הפסקת ההפרשות השוטפות לקרן הפנסיה עלולה להוביל לאובדן הזכויות הביטוחיות שנצברו ולא לאפשר את קבלת פנסיית הנכות.

אם עזבתם מקום עבודה שקלו היטב ובהקדם להגיע להסדר ריסק עם קרן הפנסיה.

הסדר ריסק הוא מצב שבו אתם משלמים פחות לקרן הפנסיה בתקופה בה הופסקו ההפרשות השוטפות. כך אתם שומרים על זכויותיכם בקרן.

הסדר ריסק מאפשר למבוטח לשמור על הכיסוי הביטוחי שלו ולהמשיך את ההפרשות לקרן בעתיד באותם התנאים.

Open chat
שלום, הגעתם לחברה המרכזית למימוש זכויות 👋
כיצד נוכל לעזור?
× פנו אלינו בווטסאפ
דילוג לתוכן