הקודם
הבא

הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו התפתחותית המתבטאת בקשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שכיחה בקרב שבעה עד עשרה אחוזים מהאוכלוסייה. ניתן למצוא אותה בכל שכבות הגיל והיא באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים.

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים לחוות קשיים משמעותיים בלימודים: קושי בשמירה על ריכוז לאורך זמן, ישיבה ממושכת, מיקוד במשימות, הבנת הנלמד, השתלבות בחברה. גם מחוץ ללימודים ילדים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להיתקל בקשיים תפקודיים רבים.

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להיות זכאים להטבות שונות ומגוונות.

קצבת נכות מהביטוח הלאומי

לפי תקנות הביטוח הלאומי, ילדים עם הפרעת קשב וריכוז הזקוקים להשגחת מבוגר יהיו זכאים לקצבת נכות והיה וימצאו עומדים בכל התנאים הנדרשים.

זכאותם של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז לקצבת נכות מהביטוח הלאומי אינה חד משמעית ותלויה במידת ההפרעה אצל כל ילד, גילו, הטיפול שניתן לו ועוד. מתוך קבוצת הילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז, רק חלק מהם יהיו זכאים לקצבת נכות חודשית מהביטוח הלאומי. 

הגדרת ילד כ'זקוק להשגחה' תקבע על ידי רופא הביטוח הלאומי בהתייחס לתיק הרפואי שהומצא לפניו: תיעוד מרופא מטפל, אבחונים שונים ואף דיווח ממקום הלימודים.

נקודות זיכוי עבור ילד נטול יכולת

מלבד קצבת נכות שמוענקת על ידי המוסד לביטוח לאומי, ישנן הטבות נוספות שהורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים לקבל. הורה לילד עם הפרעת קשב וריכוז יכול להיות זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה. המשמעות היא החזר של שתי נקודות זיכוי עבור כל שנה, שניתן לקבל גם כהחזר רטרואקטיבי עבור שש שנים אחורה. נקודת זיכוי משמעותה החזר כספי על מס שאחד מהורי הילד שילם ממשכורתו, מפדיון קופות גמל שחייבות במס, ממס שבח במקרים מסוימים ועוד. 

הליך הבקשה לנקודות זיכוי מתנהל מול מס הכנסה וכרוך בהמצאת כל הטפסים והאישורים הנדרשים.

הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

'ספר המבחנים' של הביטוח הלאומי מפרט מה הם אחוזי הנכות שייקבעו בכל אחד מהמקרים הרפואיים ומתייחס גם להפרעת קשב וריכוז.  

הפרעת קשב וריכוז פוגעת גם בתפקודם של מבוגרים: ביכולת לשמור על מסגרת לימודים יציבה, עבודה סדירה, עמידה ביעדים ומשימות, קבלת כללי עבודה ועוד.

קבלת קצבת נכות כללית מותנית בצבירות מינימום אחוזי נכות וכן הוכחת אובדן כושר עבודה בשיעור של 50% לפחות. 

הליכי מימוש הזכאות עלולים להיות סבוכים וביורוקרטיים למדיי עבור מי שאינו מכיר את 'מורה הנבוכים' של ההתנהלות מול הגופים השונים. 

בהליכים רפואיים ומורכבים מסוג זה: חוסר ניסיון, הבנה וידע עלולים להוות מכשול ולגרום להפסד קצבאות והטבות המגיעות על פי חוק. 

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב במימוש זכויות רפואיות מול הביטוח הלאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה.

לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות, שמסייע לזכאים לקבל את הזכויות המגיעות להם.

בזכות מעורבותה של החברה בניהול אלפי הליכים מוצלחים, לקוחות החברה מצליחים לקבל מידי שנה מיליוני שקלים המגיעים להם.

אם חלית, נפצעת או עברת תאונה – אתה צריך את המומחים שלנו!

פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

×

שיחת ווטסאפ

דילוג לתוכן