בימים אילו אנו כאן עבורכם - ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון ולהיפגש איתנו ב-ZOOM

הקודם
הבא

פגיעת איבה

מהי פגיעת איבה, כיצד מתבצע הליך ההכרה וקבלת הפיצויים מול הביטוח הלאומי, ומה בין פגיעה פיזית לפגיעה נפשית. זכויות שכל אחד בישראל חייב להכיר.

המצב הביטחוני בישראל השפיע על לא מעט אנשים בכל רחבי הארץ, ובפרט על תושבי הדרום, וחרדה, טראומה וירידה במצב הרוח אינם נדירים בקרב ישראלים רבים.

בין אם מדובר בחשיפה לאירוע טראומתי באופן ישיר, משני או עקיף, ובין אם באירוע שאירע לפני תקופה ממושכת, אחת ולתמיד – חשוב להכיר את הזכויות המגיעות ואת הדרך שבה ניתן לממש אותן בהצלחה.

תגובה נפשית משמעותית של חרדה וטראומה למצב הביטחוני יכולה להיחשב "פגיעת איבה" לכל דבר ועניין, וכחלק מהגדרתה בלשון החוק: "פגיעה מפעולת איבה של כוחות אויב, או, פגיעה שנובעת מהסכסוך הישראלי-ערבי".

נפגעי פעולת איבה, מבוגרים וילדים, יכולים להיות זכאים לקצבת נכות חודשית מהביטוח הלאומי, פיצוי חד פעמי, טיפולים שונים, החזר הוצאות, סיוע בשיקום, אביזרים שונים, מענקים והטבות שונות, וסיוע לבני המשפחות.

פגיעה מפעולת איבה כאמור, יכולה להיות פיזית וגם נפשית, אך בעוד שפגיעה פיזית ניתן להוכיח בקלות יחסית, פגיעה נפשית קשה לעיתים להוכיח, ויש לכך סיבות רבות, אחת מהן יכולה להיות העובדה שהמצב הנפשי התפתח והחריף בהדרגה, והפניה לאבחון ולטיפול נעשתה באיחור. עכשיו לכו תוכיחו שהכול התחיל מאותה רקטה שיורטה בדיוק מעליכם, או אזעקות ללא הרף שהקפיצו אתכם ביום ובלילה למקלטים.

לכן העיתוי הוא חשוב ורצוי לטפל בעניין כמה שיותר מוקדם, אך כמובן לא לפני שנעשו כל הפעולות ההכרחיות שמטרתן השגת תהליך קצר, ממוקד ומקצועי, עם מינימום עיכובים ומקסימום הטבות.

אף על פי כן, גם לאחר שעברו שנים רבות מהאירוע הטראומתי, ניתן לממש את הזכויות המגיעות.  כפי שאירע במקרה שהתרחש רק לאחרונה, שבו נפסקו פיצויים משמעותיים של למעלה ממאה אלף שקלים באופן חד פעמי, וקצבה חודשית לכל החיים, לאדם שהיה נוכח בפיגוע שהתרחש בקו 2 בירושלים לפני כשמונה עשרה שנים.

חשוב לדעת, שהבסיס לכל תביעה להכרה בפעולת איבה בעתיד הקרוב או הרחוק היא, תיעוד רשמי של המצב הנפשי או הרפואי, על ידי הגורמים המטפלים המוסמכים והמקצועיים לכך.  בבוא העת, עובדות אילו יקשרו בין האירוע הטראומתי, לבין המצב שהתפתח ויקדמו את תהליך ההכרה. חשוב לוודא שיהיה תיעוד להציג.

כאשר יש טראומה, חרדה, או כל פגיעה אחרת פיזית או נפשית בעקבות המצב הביטחוני בהווה או בעבר, כדאי להכיר את התהליך שאותו יש לעבור. 

תחילה, יש להגיש בקשה ל"הכרה בפגיעת איבה ותגמול רפואי" לביטוח הלאומי, בקשה זו תעבור לאישור הרשות המאשרת, המתמנה על ידי שר הביטחון, ורק לאחר מכן, תתקיים ועדת רופאים על מנת להעריך את הנכות שנותרה.

בנוסף, חשוב לדעת כי במקרים של מצוקה וחרדה, ניתן לקבל סיוע נפשי מיידי במימון הביטוח הלאומי, אף שעדיין לא החל הליך הגשת תביעה מסודר.

נפגעי פעולות איבה עלולים למצוא את תהליך מיצוי זכאותם ביורוקרטי ביותר, מי שהתנסה בכך ומי שנמצא בעיצומו יכול להעיד על כך, יש לא מעט קשיים שצצים על הדרך. ליווי על ידי רופאים ומומחים בעלי ניסיון יכולים ללא ספק להקל עד מאוד ולקדם את הזכאות על הצד הטוב ביותר.

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב בהשגת הכרה, פיצוי וקצבה לנפגעי פעולות איבה, שנפגעו נפשית או פיזית.  

לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות רפואיות שמסייע לזכאים, לקבל את הזכויות המגיעות להם.

נפגעתם בפעולת איבה? נתקלתם בקשיים במימוש זכאותכם, או טרם פניתם ? – המומחים שלנו ילוו אתכם עד להשגת כל הזכויות המגיעות לכם.

פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

Open chat
שלום, הגעתם לחברה המרכזית למימוש זכויות 👋
כיצד נוכל לעזור?
× פנו אלינו בווטסאפ
דילוג לתוכן