הקודם
הבא

נפגעי עבודה

מי הוא נפגע עבודה, מה ההבדל בין תאונת עבודה למחלת מקצוע, איך להיות מוכר כנפגע עבודה וכיצד לקבל את הפיצויים או הקצבה המגיעה?

אם עברתם תאונת עבודה או חליתם במחלה עקב העבודה, המאמר הזה יעשה לכם סדר.

ביטוח נפגעי עבודה בביטוח הלאומי נועד לסייע למבוטחים שנפגעו בעבודה ולפצות אותם על אובדן הכנסתם, בתקופה שלאחר הפגיעה ועל הנכות שנגרמה להם.

מי שיוכר כנפגע עבודה, יקבל דמי פגיעה – תשלום, בגין שלושת החודשים הראשונים שמיום הפגיעה, עבור כל יום היעדרות, בעקבות התאונה.

אם נותרה לנפגע נכות כתוצאה מהתאונה, הוא יוכל להופיע בפני ועדה לקביעת דרגת נכות, שתעריך ותקבע את שיעור הנכות שנותרה. לפי קביעה זו יתכן שיעשה זכאי לפיצוי כספי זמני או קבוע, באופן הבא:

  • נכה עבודה שנקבעה לו דרגת נכות זמנית בשיעור של 9% – 100% – יקבל קצבה חודשית.
  • נכה עבודה שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות בשיעור של 9% – 19.99%- יקבל מענק חד פעמי.
  • נכה עבודה שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות בשיעור של 20% – 100% – יקבל  קצבה חודשית.

בנוסף, נפגע עבודה יכול להיות זכאי לקבל טיפול רפואי חינם בשל תוצאות הפגיעה.

האם עברתי פגיעה בעבודה?

חוק הביטוח הלאומי מפרט מה היא פגיעת עבודה. כך למשל, פגיעת עבודה היא פגיעה שקרתה לנפגע בעת שעבד, בדרכו לעבודה ובחזור ממנה. חשוב לציין שלא רק הביטוח הלאומי מפצה את נפגעי העבודה. גם מי שיש לו ביטוח לאובדן כושר עבודה או קרן פנסיה פעילים יכול להימצא זכאי לפיצוי וקצבה נוספת, בהתאם לתנאים הספציפיים והפוליסה שלו, הנוגעים בתאונת העבודה שעבר.

מה עלי לעשות כדי לקבל הכרה בפגיעת העבודה שעברתי?

השלב הראשון הוא שלב ההכרה שבו הביטוח הלאומי יקבע האם להכיר בתאונה, בהתאם לתיעוד הרפואי והעובדות שקיבל לידיו. בשלב הזה לרוב, הנפגע לא יוזמן  לבירור, אלא במקרים מיוחדים, שבהם יתבקש לכך. לכן, חשוב להגיש את בקשת ההכרה כנדרש, במלוא תשומת הלב לכל פרט ופרט, כדי למנוע את דחיית הכרה והצורך לערער עליה בבית הדין לעבודה.

חשוב לזכור, הכרה זו משמעותה המשך בחינת ההטבות המגיעות וכל פיצוי עתידי שיתקבל אף במקרה של החמרה. ההכרה נותנת תוקף לתאונה ותאפשר את קבלת הפיצויים המגיעים לנפגע.

השלב השני הוא שלב מהותי וחשוב לא פחות עבור הנפגע בעבודה ובו תעשה בחינה לנכות שנותרה, אם נותרה, להשלכותיה על חזרה לעבודה בה עבד עד לפגיעה ומגבלות תפקודיות חדשות שנוצרו. כל החלטה שתתקבל בנוגע לשיעור אחוז הנכות שנותרה תשפיע על הפיצוי שהנפגע יקבל. במקרים בהם יש כמה פגיעות כתוצאה מתאונה אחת, חשוב מאוד לשים לב שכל אחת מהפגיעות מקבלת את ההתייחסות הנדרשת.

מה היא מחלת מקצוע ואיך להתנהל מול הביטוח הלאומי?

לצד תאונות עבודה, שמתרחשות במועד ספציפי, ישנו ענף רחב הנוגע במחלות מקצוע שאף הנפגעים בהן מבוטחים בביטוח נפגעי עבודה. מחלות מקצוע הן מחלות שהמבוטח חלה בהן עקב עבודתו. הביטוח הלאומי מגדיר רשימת מחלות מקצוע מוגדרות שנקבעו בתקנות.

גם בקשה להכרה במחלת מקצוע, כמו בקשה להכרה בתאונת עבודה, עוברת דרך שלב ההכרה וקביעת הנכות שנותרה, אולם יש כמה הבדלים מהותיים ביניהן. מאחר שמחלת מקצוע מתבססת על חשיפה או עיסוק של הנפגע, שגרמו להתפתחות אותה מחלה, על הנפגע להוכיח את אותה חשיפה והתפתחות המחלה, על פני התקופה הרלוונטית. לעתים הנפגע כבר עבר מקום עבודה, אין בידו את כל התיעוד הרפואי הנדרש, יש לו היסטוריה רפואית ,אינו מצליח להשיג את שיתוף הפעולה עם המעסיק שלו, כך שבסופו של דבר אין בידו די ההוכחות הנדרשות לקיום מחלת מקצוע.

חוות דעת רפואית, בעניין הקשר שבין מחלת המקצוע שהתפחתה, לבין העיסוק שבו עסק הנפגע, יכולה להיות חשובה מאוד ותסייע לנפגע לקדם את ההכרה שהוא זקוק לה, כמו גם תציג הערכה רפואית מטעמו של גורם רפואי מוסמך, לנכות שנותרה.

הטיפול בזכויותיהם של נפגעי תאונת עבודה ומחלות מקצוע בכלל הגופים, נוגע בהיבטים רפואיים רבים, אשר עבור הנפגע הינם משמעותיים ביותר, ויכולים להשפיע רבות על עתידו ולכן יש לבדוק בתהליך מקצועי של מימוש זכויות מול חברה מקצועית בתחום.

חשוב גם לזכור, הכרה בתאונת עבודה צריכה להיעשות במרבית המקרים, עד שנה מיום התאונה, ובמחלת מקצוע, כדאי שתיעשה כמה שיותר קרוב למועד פרוץ המחלה שהתפתחה. השגת ההכרה חשובה ביותר, אף במקרים בהם נראה שאין מדובר בפגיעה חמורה, כיון שתאפשר בכל מקרה של החמרה עתידית, לדון בהחמרה ולקבוע פיצויים המגיעים כתוצאה ממנה

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב בהשגת הכרה, פיצויים וקצבאות – לנפגעי תאונות עבודה ומחלות מקצוע, לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות רפואיות, שמסייע לנפגעי תאונות עבודה ומחלות מקצוע, לקבל את הזכויות המגיעות להם מכלל הגופים.

אם עברת תאונת עבודה או מחלת מקצוע – אתה צריך את המומחים שלנו! פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

כדאי לדעת:

נפגע עבודה יכול להיות זכאי לקבל מקדמה כספית או להמיר את הקצבה שנקבעה לו, במענק חד פעמי, חלקי או מלא, מה שנקרה: היוון. בקשה זו ניתן להגיש במחלקת השיקום בביטוח הלאומי, בטופס (271) 'תביעה למענק במקום קצבה לנפגע עבודה'.

 *נתונים אילו מבוססים על נתונים המופיעים באתר הביטוח הלאומי.

×

שיחת ווטסאפ

דילוג לתוכן