הקודם
הבא

נכות כללית

מי זכאי לקצבת נכות כללית, מה הם התנאים לקבלת הקצבה, מה עושים אם דחו את בקשתי, האם אוכל לעבוד ולקבל קצבה, כל אלו ועוד כאן במאמר.

לקצבת נכות כללית זכאים מגיל 18 ועד גיל פרישה מי שחלה או נפצע, פיזית או נפשית, ממצב שהתפתח או ממצב מולד, שיימצא עומד בכל התנאים הבאים:

  • תושב ישראל שמלאו לו 18 ועדיין לא הגיע לגיל פרישה.
  • ללא הכנסות או שהכנסתו מעבודה לשכיר ולעצמאי נמוכה מ 60% מהשכר הממוצע (6,331)
  • נקבעה לו נכות רפואית משוקללת של 60%, או 40% במקרה שבו שיעור אחוז הנכות של אחד הליקויים עומד על 25% לפחות.
  • נקבע כי עקב נכותו איבד מיכולת השתכרותו בשיעור של 50% לפחות.

מבין ארבעת התנאים המוזכרים, שניים הם שיקבעו בהיבט הרפואי והתפקודי האם תתקבל קצבת נכות: קביעת נכות רפואית משוקללת וקביעת אובדן יכולת ההשתכרות והתפקוד.

קביעת הנכות הרפואית  – זה הוא השלב הראשון בבחינת הזכאות לקצבת נכות כללית, בשלב זה יש להופיע בפני וועדות רפואיות, בהן רופאים יבחנו את התיק הרפואי שהוגש, יתרשמו מהחולה ומהתיק הרפואי ויקבעו בכל תחום מה הוא גובה אחוז הנכות בהתאם ל'ספר המבחנים' של הביטוח הלאומי.

'ספר המבחנים' של הביטוח הלאומי שעובר מעת לעת שינויים, כולל מגוון רחב של ליקויים ומצבים רפואיים שונים, חלקם מתאימים בדיוק וחלקם רק בהתאמה למצב הרפואי הספציפי של החולה. כל ליקוי רפואי, יקבל הערכה באחוזי נכות וישוקלל לבסוף ביחד עם כלל אחוזי הנכות שיקבעו.

קביעת אובדן יכולת ההשתכרות והתפקוד – עכשיו, לאחר שכבר נקבעו 'מספיק' אחוזי נכות רפואיים יש להופיע בפני ועדת שיקום. פקיד השיקום יעריך בהתייחס להמלצות הרופאים שכבר ניתנו, האם בעקבות המצב הרפואי מתקיים אובדן כושר עבודה בשיעור של 50% לפחות. אם כן, יקבע מה תהיה דרגת אי הכושר וזו תקבע את שיעור הקצבה החודשית שתתקבל.

אלה הם סכומי קצבת נכות כללית, בהתאם לדרגת אי הכושר שנקבעה, ליחיד (עודכן, יוני, 2022).

  • קצבה חודשית מלאה בסך 3,700 ₪ למי שנקבעה לו דרגת אי כושר מלאה של 75%-100%
  • קצבה חודשית חלקית בסך 2,522 ₪ למי שנקבעה לו דרגת אי כושר חלקית של 74%
  • קצבה חודשית חלקית בסך 2,273 ₪ למי שנקבעה לו דרגת אי כושר חלקית של 65%
  • קצבה חודשית חלקית בסך 2,135 ₪ למי שנקבעה לו דרגת אי כושר חלקית של 60%

בחישוב קצבת נכות כללית יובאו בחשבון גם 'תלויים' בנכה: בן זוגו וילדיו מתחת לגיל 18, בגינם יקבל תוספת תלויים לקצבת הנכות, בהתאם לבחינת הכנסותיו הנוספות והכנסות בן זוגו.

זכאותן של נשים עקרות בית לקצבת נכות כללית

הביטוח הלאומי מגדיר מי היא אישה עקרת בית: אישה שלא עבדה 12 חודשים רצופים או 24 חודשים לא רצופים, בארבע השנים שקדמו להגשת הבקשה לקצבה, או ליום שבו הפסיקה לעבוד, וקובע מסלול מיוחד לבחינת זכאותה לקצבת נכות כללית.

תנאי הזכאות לקצבת נכות, למי שמעמדה 'עקרת בית' בביטוח הלאומי משתנים ועליה לעמוד בתנאים הבאים:

  • עליה לצבור 60% נכות משוקללים, או 50% במקרה שבו שיעור אחוז הנכות של אחד הליקויים עומד על 25% לפחות.
  • עליה להוכיח כי איבדה מיכולתה לתפקד, במסגרת תפקודי הבית, בשיעור של 50% לפחות, במבדק שיתקיים במכונים מיוחדים להערכה תפקודית.

בשל התנאים המיוחדים במבחן הזכאות לאשה עקרת בית, לא מעט נשים 'עקרות בית' מתקשות לקבל קצבת נכות. יחד עם זאת, ליווי מקצועי רפואי מאפשר להן כן לקבל את הקצבה המגיעה להן.

לעבוד ולקבל קצבת נכות

נכון, אפשר לעבוד ולקבל קצבת נכות כללית. לפי הביטוח הלאומי, מי שהכנסתו נמוכה מ 6,331 ₪ , יוכל לקבל קצבת נכות אם עונה על יתר תנאי הזכאות המוזכרים בתחילת המאמר.

גם מי שמקבל כבר קצבת נכות יכול להתחיל לעבוד. כדי לדעת כמה ניתן להשתכר ולהמשיך לקבל קצבת נכות, מומלץ לבחון את טבלאות הביטוח הלאומי, בהתאם לגובה ההכנסה שתתקבל וגובה דרגת אי הכושר שנקבעה.

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב בהשגת קצבת נכות כללית, למי שחלה או נפצע, למי שמקבל קצבה חלקית בלבד, ולמי שניסה לקבל לבד ולא הצליח.

לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות רפואיות, שמסייע לזכאים לקבל את קצבת הנכות המגיעה להם.

אם אתה מתמודד עם בעיה רפואית ועדיין אינך מקבל קצבת נכות – אתה צריך את המומחים שלנו!

פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות. 

כדאי לדעת:

קיים 'מסלול מהיר' לטיפול במי שיש לו מוגבלות קשה. המסלול המהיר של הביטוח הלאומי מבטיח לעשות מאמץ לטפל בתביעות אילו בתוך 30 ימים מיום שהתקבלו.

חולים במחלה ממארת, חולים בשנה הראשונה שלאחר השתלת איבר,  חולים ב ALS, חולים בשחפת, חולים במחלה קשה או זיהומית שמקבלים טיפולים פעילים ועוד, יכנסו למסלול המהיר ויקבלו קדימות בעת שתביעותיהם יגיעו אל הביטוח הלאומי.

 

 *נתונים אילו מבוססים על נתונים המופיעים באתר הביטוח הלאומי.

×

שיחת ווטסאפ

דילוג לתוכן