הקודם
הבא

מוגבלות שכלית התפתחותית

מוגבלות שכלית התפתחותית היא הפרעה נוירו התפתחותית שבה התפקוד האינטלקטואלי נמוך בהשוואה לאדם ממוצע. ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית מתמודדים עם קשיים לימודיים, קשיים בתקשורת ורכישת מיומנויות בביצוע פעולות יום יום. הגדרת ילד כבעל מוגבלות שכלית התפתחותית נשענת על גיל ומנת משכל, הסתגלות אישית וחברתית והתקופה בה הופיע האיחור ההתפתחותי. ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית עשויים להיות זכאים להטבות שונות ומגוונות.

קצבת נכות בביטוח לאומי

ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית עשויים להיות זכאים לקצבת נכות מהביטוח הלאומי. ניתן למנות שלוש רמות זכאות לקצבת נכות, בהתאם למידת חומרת המוגבלות של הילד: מוגבלות קלה, מוגבלות בינונית קשה ומוגבלות עמוקה.  

ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית יקבלו קצבת נכות בדרך כלל על רקע היותם זקוקים להשגחה או לנוכחות של מבוגר, בשל חשש מתמיד מפני סיכון עצמי או סביבתי. לעתים, הזכאות תהיה על רקע היותם תלויים בהוריהם בצורה חריגה וניכרת מבני גילם.

הביטוח הלאומי יבסס את החלטתו בהסתמך על האבחונים המקובלים כיום למוגבלות שכלית התפתחותית.

נקודות זיכוי עבור ילד נטול יכולת

מלבד קצבת נכות שמוענקת על ידי המוסד לביטוח לאומי, ישנן הטבות נוספות שהורים לילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית עשויים לקבל. 

הורה לילד עם מוגבלות שכלית התפתחותית יכול להיות זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה. המשמעות היא, החזר של שתי נקודות זיכוי עבור כל שנה, שניתן לקבל גם כהחזר רטרואקטיבי עבור שש שנים אחורה. נקודת זיכוי משמעותה החזר כספי על מס שאחד מהורי הילד שילם ממשכורתו, מפדיון קופות גמל שחייבות במס, ממס שבח במקרים מסוימים ועוד. 

הליך הבקשה לנקודות זיכוי מתנהל מול מס הכנסה וכרוך בהמצאת טפסים ואישורים נדרשים.

פיצוי סיעודי

ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית הזקוקים לסיוע רב או מלא בביצוע פעולות יום יום, עשויים להיות זכאים לקצבה סיעודית מחברת הביטוח. הורים רבים אינם מודעים לכך, אולם קיימת אפשרות לתבוע את הביטוח הסיעודי הפרטי או את הביטוח הסיעודי אליו הצטרפו דרך קופת החולים. מקרי סיעוד אפשריים אף מגיל צעיר ובלבד שמצבו של הילד יהיה תואם את הגדרת פוליסת הביטוח הספציפית שבה הוא מבוטח.

תביעת סיעוד מתנהלת מול חברת הביטוח שבה הילד מבוטח.

מוגבלות שכלית התפתחותית במבוגרים

מבוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית עשויים להיות זכאים לקצבאות ולהטבות שונות: קצבת נכות כללית, קצבת שירותים מיוחדים ופיצוי סיעודי, הם רק חלק מהן לכן יש לבדוק מימוש זכויות עם חברה המתמחה בתחום זה.

קבלת קצבת נכות כללית מותנית בצבירות מינימום אחוזי נכות וכן הוכחת אובדן כושר עבודה בשיעור של 50% לפחות. אחוזי הנכות המוענקים בשל מוגבלות שכלית התפתחותית יהיו בהתאם למידת חומרת המוגבלות.

מבוגרים שקיבלו קצבת נכות כילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ימשיכו לקבל את הקצבה בהתאם למבחן הזכאות לקצבת נכות כללית.

כדאי לדעת, הביטוח הלאומי מעניק קדימות לטיפול בתביעות לנכות כללית של בוגרים הסובלים ממוגבלות שכלית התפתחותית המוכרים על ידי משרד הרווחה.

הליכי מימוש הזכאות עלולים להיות סבוכים וביורוקרטיים למדיי עבור מי שאינו מכיר את 'מורה הנבוכים' של ההתנהלות מול הגופים השונים. 

בהליכים רפואיים ומורכבים מסוג זה: חוסר ניסיון, הבנה וידע עלולים להוות מכשול ולגרום להפסד קצבאות והטבות המגיעות על פי חוק. 

 

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב במימוש זכויות רפואיות מול הביטוח הלאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה.

לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות, שמסייע לזכאים לקבל את הזכויות המגיעות להם.

בזכות מעורבותה של החברה בניהול אלפי הליכים מוצלחים, לקוחות החברה מצליחים לקבל מידי שנה מיליוני שקלים המגיעים להם.

אם חלית, נפצעת או עברת תאונה – אתה צריך את המומחים שלנו!

פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

×

שיחת ווטסאפ

דילוג לתוכן