סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD) ? אילו הזכויות המגיעות לכם !

הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה נפשית שעלולה להסב סבל רב ולפגוע משמעותית ביכולת לקיים אורח חיים תקין. הפרעה זו באה לידי ביטוי במחשבות פולשניות ובלתי רצויות ובהתנהגות חזרתית וכפייתית. הפרעה זו יכולה לשתק את חייהם של הסובלים ממנה וכאשר היא נמשכת לאורך זמן הפגיעה היא מתמשכת ובלתי נמנעת.

אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) חשים צורך בלתי נשלט לחזור על פעולות מסוימות, דבר הגוזל מהם זמן יקר וגורם למעגל מטריד החוזר על עצמו שוב ושוב.

לדוגמא: סידור ארון בצורה מסוימת, סדר פעולות מסוים בפעולות שונות, אמירת משפט בצורה מסוימת, שטיפות ידיים חוזרות, בדיקות חוזרות, כתיבה בצורה מסוימת ועוד.

בנוסף, אנשים אילו סובלים ממחשבות פולשניות ומעיקות שמניעות את ההתנהגות החזרתית, קודם מגיעה המחשבה, "האם הדלת סגורה?" ואז הפעולה, בדיקה בפועל.

לא כל הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית סובלים ממנה במידה שווה, בעוד שחלק מהאנשים מצליחים לנהל שגרת חיים נורמטיבית, פחות או יותר, עם פגיעה קלה בתפקוד, אחרים אינם מסוגלים לנהל סדר יום ומוכתבים מההפרעה שמנהלת את חייהם, עבורם התפקוד התקין הוא בלתי אפשרי.  

כאשר הפרעה טורדנית כפייתית משבשת לחלוטין את שגרת החיים והיכולת לתפקד, לעבוד ולהתפרנס בכבוד, חשוב להכיר את הזכויות המגיעות מהגופים השונים ואת הדרך לממש את הזכויות בהצלחה.

אני סובל מהפרעה טורדנית כפייתית, איפה יש לי זכויות ?

אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית יכולים לקבל קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי, קצבה זו ניתנת מגיל 18 ומעלה ועד גיל פרישה. לקצבה זו תנאים שונים כמו קביעת אחוזי נכות ואובדן כושר עבודה.

על מנת להצליח ולקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי יש להיערך להגשת התביעה מראש, עם תיק רפואי הכולל אבחון פסיכיאטרי, מעקב רפואי, תיעוד הטיפול שניתן וחומרת המצב, חשוב עד מאוד לפרט כיצד המצב בא לידי ביטוי בחיי היום יום.

מעבר לקצבת הביטוח הלאומי, אנשים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית יכולים להיות זכאים לקצבת נכות מקרן הפנסיה וכן להפעלת ביטוח אובדן כושר עבודה, בהנחה שיש להם ביטוח אובדן כושר עבודה וכן שיש להם קרן פנסיה פעילה.

הביטוח הלאומי דחה אותי, יש מה לעשות ?

על החלטת הביטוח הלאומי ניתן לערער, אך חשוב קודם לכן לברר מה הסיבה לדחיה, ולנקוט בפעולות על מנת שלא תחזור על עצמה. החלטת ועדת ערר של הביטוח הלאומי היא סופית וניתן לערער עליה לבית הדין לעבודה בשאלת חוק בלבד. לכן, חשוב לערער לאחר התייעצות עם אנשי מקצוע ומומחים בתביעות ביטוח לאומי.

הביטוח הלאומי אישר לי קצבה, אולי מגיע לי יותר ?

בדיקת הזכאות שאושרה היא חלק חשוב מהעניין, שכן לא פעם ניתן לראות אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית שמקבלים קצבה חלקית בלבד, בעוד שמגיע להם ללא ספק לקבל קצבת נכות מלאה. כמו כן, ניתן לראות אנשים שמקבלים את קצבת הביטוח הלאומי אך בנוסף יש להם זכויות בגופים נוספים כמו חברת הביטוח או קרן הפנסיה.

לכן, גם לאחר שתהליך מימוש הזכאות הסתיים חשוב לבדוק את העניין ביחד עם מומחים ואנשי מקצוע על מנת לוודא שהתהליך מוצה עד תום ושהזכויות המגיעות מתקבלות במלואן. לא פעם בדיקה זו הסתיימה בתגמול זכאות נוסף.  

איך מתחילים לממש את הזכויות ?

בפתח התהליך ולקראת הגשת תביעה למימוש הזכאות בכל אחד מהגופים השונים, חשוב להיערך כנדרש, עם בניית תיק רפואי, חוות דעת ואישורים רפואיים שונים, להיערך לוועדות הרפואיות, להכיר את תנאי הזכאות השונים, את אופן קביעת אחוזי הנכות, ועוד פרטים רבים הנלווים לתהליכים מורכבים ורפואיים אילו.

בחברה המרכזית למימוש זכויות רופאים ומומחים בעלי ניסיון של למעלה מ 17 שנים בתביעות רפואיות עבור אנשים המתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית OCD .

אם אתם מתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית או מישהו מהקרובים לכם, ואתם רוצים לממש את זכאותכם בהצלחה פנו אלינו ואנו נסייע לכם ונלווה אתכם עד להצלחה.

כן, אני רוצה לממש את הזכויות שלי! ​

מימוש הזכויות הרפואיות שלכם מתחיל עכשיו, צרו איתנו קשר ותתחילו לקבל את המגיע לכם

כן, אני רוצה לממש את הזכויות שלי! ​

מימוש הזכויות הרפואיות שלכם מתחיל עכשיו, צרו איתנו קשר ותתחילו לקבל את המגיע לכם.
×

שיחת ווטסאפ

דילוג לתוכן