מתמודדים עם דיכאון ?

אלו הזכויות המגיעות לכם !

דיכאון היא הפרעה נפשית נפוצה אשר עלולה לפגוע עד מאוד בחייהם של הסובלים ממנה.  המונח 'דיכאון' מתייחס להפרעות דיכאון שונות כמו דיכאון אחרי לידה, דיכאון עונתי, דיכאון כתגובה למצב גופני, דיסתימיה, ועד דיכאון קליני (דיכאון מז'ורי) הנחשב לקשה ומתמשך.   

כיום, נוטים בקלות להשתמש במילה "דיכאון" כדי לתאר מצבים של ירידה במצב הרוח, שמהווים חלק שגרתי ונורמלי ממהלך החיים, אך למעשה, דיכאון היא הפרעה נפשית מעיקה וקשה המשפיעה על מכלול היבטי החיים כמו משפחה, עבודה, זוגיות, שינה ותיאבון.

אנשים הסובלים מדיכאון נוטים להרגיש מצב רוח ירוד, הערכה עצמית נמוכה, חרדה, בעיות שינה, ירידה בתיאבון, חוסר אנרגיה, מחשבות פסימיות, אובדן הנאה ועניין מפעולות שקודם לכן הסבו להם הנאה, אדישות, בכי והסתגרות.

דיכאון היא הפרעה שיכולה להיות כרונית ומתמשכת, בעלת אפיזודות חוזרות, נסיגה והטבה ושוב חוזר חלילה, ויכולה להיות תקופתית כתגובה למשבר, מצב אישי ועוד. בתקופה זו, חשוב לדעת אילו זכויות מגיעות לסובלים מדיכאון וכיצד ניתן לממש אותן בהצלחה. 

 אילו זכויות יש לאנשים הסובלים מדיכאון ?

קצבת נכות מהביטוח הלאומי – ניתן לקבל קצבת נכות כללית מגיל 18 ועד גיל פרישה. כמו בכל מצב רפואי, גם בדיכאון, המדד לקבלת הקצבה הוא הפגיעה בכושר העבודה והתפקוד. בתהליך זה ועדה רפואית של הביטוח הלאומי קובעת אחוזי נכות רפואיים, ולאחר מכן קובעת את מידת הירידה בכושר העבודה, כאשר ישנן מספר רמות זכאות לקצבה.

קצבת נכות מקרן הפנסיה – כידוע, פנסיה מהווה חיסכון לעת זקנה בגיל פרישה, אך לא רק, היא מהווה גם הגנה למצב של ירידה בכושר העבודה בעקבות מצב רפואי, ובתוך כך גם מצב נפשי כמו דיכאון, וגם בגיל צעיר.  

ניתן לקבל קצבת נכות חודשית מחברת הביטוח שבה קרן הפנסיה מנוהלת, בהתאם לתנאים הנקובים בתקנון קרן הפנסיה ובהתאם למצב הנפשי. קצבת נכות מקרן הפנסיה ניתן לקבל באופן זמני וכן בצורה מתחדשת כאשר מעת לעת נערכת בדיקת המשך זכאות. קצבה זנו ניתנת בנוסף לקצבת נכות מהביטוח הלאומי אך יתכנו קיזוזים כלשהם.

פיצוי בגין אובדן כושר עבודה מחברת הביטוח – ביטוח זה קיים לרוב במסגרת ביטוח מנהלים. כאשר אדם המבוטח בביטוח אובדן כושר עבודה חווה ירידה בכושר העבודה בעקבות מצב רפואי ובתוך כך מצב נפשי כמו דיכאון, ניתן לפנות בתביעה למימוש הביטוח בהתאם לתנאי הפוליסה שנרכשה ואליה הצטרף. 

 

כיצד הביטוח הלאומי קובע אחוזי נכות במצבי דיכאון ?

קביעת אחוזי הנכות זהו השלב הראשון בבדיקת הזכאות לקצבה, והוא נעשה בהתאם לספר המבחנים של הביטוח הלאומי. קביעה זו מתחשבת בחומרת התסמינים, הטיפולים הניתנים, משך הזמן בו נמשך הדיכאון. הועדה הרפואית מתרשמת מהתיק הרפואי שהוגש לפניה, הכולל אבחון פסיכיאטרי וכן מהחולה עצמו המופיע בפניה. מאחר שהועדה הרפואית נמשכת זמן קצר חשוב מאוד להיערך לקראתה היטב, עם תיק רפואי מסודר, לדעת כיצד להופיע בפניה ולהכין את הדברים שתרצו לומר.

כמו כן, במצבי דיכאון לפעמים החולה אינו יכול לבטא את מצבו היטב ולכן חשוב שאחד מבני המשפחה יגיע איתו ויסייע לו בכך. 

ומה לגבי קביעת אובדן כושר עבודה ?

או, זה השלב השני והחשוב לא פחות בקביעת הזכאות לקצבה והוא ישפיע על גובה הקצבה שתתקבל. בשלב זה תתבקשו להופיע בפני ועדת שיקום שתעריך את היכולת התעסוקתית שלכם. יש כמה רמות זכאות בהתאם לירידה בכושר העבודה, החל מ 60% ועד 100%.

הביטוח הלאומי דחה את התביעה שלנו, יש מה לעשות?

ניתן לערער על ההחלטה, אך כדאי לפני כן לברר עם אנשי מקצוע את הסיבה לדחייה ולפעול על מנת שלא תחזור על עצמה. כמו כן חשוב לדעת כי ניתן לערער גם על החלטת חברת הביטוח וקרן הפנסיה. 

אז איך מתחילים לממש זכויות רפואיות כאשר סובלים מדיכאון ?

אם אתם סובלים מדיכאון, או אם אחד הקרובים לכם, ואתם רוצים לברר אילו זכויות מגיעות, מאילו גופים, ורוצים לדעת כיצד להתנהל נכון ולמצות את הזכויות, מומלץ לקבל ליווי והכוונה רפואית.

חשוב להבין, מימוש זכאות רפואית ובתוך כך דיכאון הוא תחום רחב מאוד, אשר כולל מגוון הטבות וזכויות, אשר כדי לקבלן נדרשים לבצע פעולות שונות, להציג אבחונים, אישורים רפואיים, טפסים ספציפיים, לעבור ועדות שונות, מדובר בתהליך אשר עבור הסובלים מדיכאון יכול ללא ספק להיות מורכב וקשה.

כאשר אתם מקבלים ליווי והכוונה מקצועית על ידי רופאים ומומחים התהליכים הופכים לקלים ופשוטים יותר והדרך לקבלת הזכויות מהירה. אנשי מקצוע מעריכים את אחוזי הנכות, דואגים לחוות הדעת, לבניית התיק, מתנהלים עבורכם מול כל אחד מהגופים, כמו ביטוח לאומי, חברת הביטוח וקרן הפנסיה, מכינים אתכם לוועדות הרפואיות ומלווים אתכם לכל אורך הדרך, עד להצלחה במימוש זכאותכם. 

בחברה המרכזית למימוש זכויות מלווים אתכם רופאים ומומחים עם ניסיון של למעלה מ 17 שנים בתביעות במצבי דיכאון. 

פנו אלינו ואנו נסייע לכם.

אפילפסיה

כן, אני רוצה לממש את הזכויות שלי! ​

מימוש הזכויות הרפואיות שלכם מתחיל עכשיו, צרו איתנו קשר ותתחילו לקבל את המגיע לכם

כן, אני רוצה לממש את הזכויות שלי! ​

מימוש הזכויות הרפואיות שלכם מתחיל עכשיו, צרו איתנו קשר ותתחילו לקבל את המגיע לכם.
×

שיחת ווטסאפ

דילוג לתוכן