בימים אילו אנו כאן עבורכם - ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון ולהיפגש איתנו ב-ZOOM

הקודם
הבא

קצבת ילד נכה

האם הילד שלי זכאי לקצבת נכות? למה ילדים אחרים מקבלים יותר ממה שאנחנו מקבלים? האם הוצאות רפואיות נלקחות בחשבון? הכול ועוד כאן במאמר.

הביטוח הלאומי מעניק קצבת נכות, להורים לילדים נכים, ילדים עם מחלות כרוניות עיכוב התפתחותי והפרעות שונות, בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי.

כך למשל ילדים עם מחלות קשות, אלרגיה, אפילפסיה, הפרעות דיבור, מוגבלות שכלית התפתחותית, שיתוק מוחין, תסמונות נדירות, בעיות התנהגות, הפרעת קשב וריכוז ועוד, יכולים להיות זכאים לקצבת ילד נכה, לתקופה זמנית או עד גיל 18, בשיעור קצבה משתנה.

מתנאי הזכאות הבסיסים לקצבת ילד נכה:

  • ילד של מבוטח שהוא תושב ישראל. אם מדובר בילד עולה חדש שעלה בלי הוריו, תיתכן זכאות לקצבה בתנאי שעלה עם אפוטרופוס או בן משפחה.
  • הילד שוהה בישראל, אלא אם שוהה בחוץ לארץ מסיבות שונות המפורטות.
  • הילד שוהה בביתו ולא נמצא במוסד בתנאי פנימייה שניתנים בו שירותי שיקום סיעוד וריפוי. בתנאים מסוימים ההורים כן יקבלו קצבת נכות על אף האמור.
  • ילד שמאושפז בבית חולים למעלה משנה תיבחן זכאותו להמשך קצבה.
  • הורה לילד השוהה במסגרת אומנה אינו זכאי לקצבת ילד נכה. משפחת האומנה זכאית לתשלום חודשי ממשרד הרווחה.

רמות הזכאות של קצבת ילד נכה:

  • 1,264 שקלים  – 50% קצבה
  • 2,600 שקלים – 100% קצבה
  • 4,757 שקלים – 188%
  • תוספת של 1,844 שקלים תשולם לילד מונשם.

כדי לאפשר זכאות ילד לקצבת ילד נכה יש להתאים את מצבו הרפואי לתקנות הביטוח הלאומי, משימה שתתברר לעתים כמורכבת ביותר.

נטילת תרופה באופן מסוים, כמות הפעמים שמתקבל טיפול, הרופא החתום על התיעוד שהוגש, אילו רק חלק מהדברים שבכוחם לאשר או לשלול זכאות ילד לקצבת ילד נכה.

זכאותו של ילד לקצבת ילד נכה אינה דווקא בהתאם למידת חומרת מצבו או תפקודו, אלא בהתאם לאופן שבו הוא עומד או אינו עומד – בתנאי הזכאות.

כך ניתן לראות ילדים עם דלקת פרקים קשה או מחלות מעי דלקתיות כקרוהן וקוליטיס. למרות העובדה שבוגרים במצב זה יקבלו קצבת נכות, אצל ילדים הזכאות פעמים רבות לא תתאפשר בגלל שהתקנות לא יאפשרו זאת.

האם מגיע לנו יותר?

יתכן שכן, כל שיעור זכאות שנקבע בקצבת ילד נכה מתייחס לקריטריונים שעליהם ילדכם ענה. כדי לדעת האם מגיע לכם יותר, יש לבחון את התיק הרפואי שלו ולבחון את המקרה, ביחס לשיעור הזכאות המבוקש.

לעתים, הורים מבקשים לקבל יותר, בזמן שאין יותר ממה שהם כבר מקבלים.

לעתים, הורים סבורים שאם הילד קיבל בהתאם לליקוי זה או אחר את הקצבה, וכעת יש מידע חדש ובעיה נוספת – הוא יוכל לקבל יותר. הכלל בעניין זה הוא שילד שיש לו יותר מליקוי אחד המזכה בקצבה, תשולם לו קצבה על פי הליקוי המזכה בסכום הגבוה ביותר.

כיצד עלי להכין את הילד לוועדה הרפואית ולמה בכלל מזמינים אותו לוועדה?

הורים רבים חוששים מהוועדה הרפואית ובצדק: האם הילד ירגיש בנח, האם יצטרכו לשוחח בפני הוועדה על המגבלות של הילד כשהוא נוכח, האם יבדקו אותו.

התשובה היא כן וכן ואולי כן אולי לא, הוועדה הרפואית אינה דבר של מה בכך. עליכם להתייחס אליה במלוא תשומת הלב ולעשות מאמץ למלא את תפקידכם בה.

הוועדה הרפואית היא המפגש היחיד שלכם, סביר להניח, פנים מול פנים, עם הרופאים שיקבלו החלטה, האם לאשר לילדכם קצבת נכות. אתם רוצים לנצל את המפגש איתם כדי לדעת שהמקרה הרפואי ברור, שהם מבינים בדיוק 'על מה הם הולכים לאשר את הקצבה', שיש להם את כל התיעוד החשוב שהכינותם מראש, שהם שומעים את מה שיש לכם לומר בנוגע למצבו ותפקודו של הילד.

כאן חשוב לציין שבדיקה ללא הופעה של הילד בפני וועדה, ורק בהסתמך על תיעוד רפואי שהוגש, תתקיים במקרים מסוימים בלבד.

אז נכון, אתם תהיו נוכחים עם הילד בכל משך הוועדה ולא תתבצע לילד אף בדיקה שלא תאשרו. גם נכון, שיש וועדות שיעברו חלק ולא יהיו לרופאים שאלות ודרישות מיוחדות, כאן היינו שואלים למה הזמינו אתכם, אבל ככה זה עובד.

טיפ מניסיון: אם אתם רוצים לשוחח עם הרופאים שלא בפניו של הילד, פשוט תגיעו עם מלווה נוסף ותבקשו מהרופאים לשוחח איתם בפרטיות כשהילד מחכה בחוץ, זה עובד.

בסיום הוועדה אל תשכחו, לפני שאתם חותמים על הפרוטוקול, עיינו ביסודיות בדברים שנכתבו בו. אם משהו חשוב שאמרתם נשמט, בקשו להוסיף אותו. ולא, לצערנו הוצאות רפואיות אינן נלקחות בחשבון בתנאי הזכאות של ילדכם לקצבת ילד נכה. נצלו את הזמן שלכם בוועדה, לדבר על הדברים שכן משנים ויכולים לקדם את זכאותכם לקצבה.

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב בהשגת קצבת ילד נכה לילדים עם מחלות כרוניות, עיכוב התפתחותי והפרעות שונות, לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות רפואיות, שמסייע להורים, לקבל קצבת ילד נכה עבור ילדם, לערער על גובה הקצבה שהתקבלה, ולהגיש מחדש בקשה שנדחתה.

יש לך ילד שמגיע לו קצבת ילד נכה – אתה צריך את המומחים שלנו!

פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

כדאי לדעת:

ילדכם עשוי להיות זכאי גם לגמלת ניידות ו/או קצבת סיעוד מחברת הביטוח, בהתאם למצבו הרפואי. 

זכרו, היא נקראת קצבת ילד נכה, אולם היא מוענקת גם במצבים שכלל לא הייתם נוטים להגדיר כ'נכות', שזה לא יפריע לכם לקבל את הקצבה המגיעה לכם.

 *נתונים אילו מבוססים על נתונים המופיעים באתר הביטוח הלאומי.

Open chat
שלום, הגעתם לחברה המרכזית למימוש זכויות 👋
כיצד נוכל לעזור?
× פנו אלינו בווטסאפ
דילוג לתוכן