הקודם
הבא

אירוע מוחי ביטוח לאומי

לאחר אירוע מוחי עלולה להופיע מגבלה רפואית ותפקודית, זמנית או קבועה. אנשים שעברו אירוע מוחי עלולים לחוות קשיים בדיבור, בהליכה ובזיכרון.

בתקופה שלאחר האירוע המוחי יש זכויות והטבות שונות ומגוונות שאותן ניתן לממש.

זכויות בביטוח הלאומי

מהביטוח הלאומי ניתן לקבל קצבת נכות כללית, קצבת שירותים מיוחדים וקצבת ניידות. לכל קצבה תנאי זכאות והליכי בחינת זכאות שונים. בחלק מהקצבאות כפל הקצבאות אפשרי בתנאים מסוימים.

קצבת נכות כללית תשולם לאחר שעברו 90 ימים ממועד תחילת אובדן כושר העבודה. במקרים שבהם נקבע אובדן כושר עבודה לששה חודשים לפחות, קצבת הנכות תשולם כבר לאחר שעברו 30 ימים.

קבלת קצבת נכות כללית מותנית בצבירות מינימום אחוזי נכות וכן הוכחת אובדן כושר עבודה בשיעור של 50% לפחות.

קיימות ארבע דרגות אי כושר המשפיעות על שיעור הקצבה שתתקבל, החל מאובדן כושר עבודה חלקי ועד אובדן כושר עבודה מלא. הזכאות לקצבה תהיה זמנית או קבועה בהתאם למצב הרפואי.

בתנאי הזכאות לקצבת נכות כללית יובאו בחשבון גם הכנסות החולה מעבודה לרבות ניצול ימי המחלה שברשותו. 

קצבת שירותים מיוחדים מוענקת לאדם שנקבעו לו מינימום אחוזי נכות נדרשים ונמצא זקוק לעזרה רבה בביצוע פעולות יום יום: רחצה, הליכה, הלבשה, היגיינה אישית ואכילה, וכן לאדם הזקוק להשגחה מחשש לסיכון חיים.

הזכאות לקצבה נבדקת גם בהתאם לצורך בעזרה במשק הבית: הכנת מזון, סידורים מוסדיים וכספיים ועוד.

ישנן שלוש רמות זכאות לקצבת שירותים מיוחדים: 50%, 100%, 188% שיקבעו בהתאם למידת הזדקקותו של החולה לעזרה, החל מהזדקקות לעזרה רבה ברוב פעולות היום יום, בכל פעולות היום יום ומי שתלוי לחלוטין באדם אחר.

קצבת שירותים מיוחדים אינה תלויה בהכנסות החולה. לכן, גם מי שאינו זכאי לקצבת נכות כללית בשל הכנסתו יכול לקבל קצבה זו.

מי ששוהה במוסד שניתנים בו שירותי סיעוד, שיקום ורפואה, אינו זכאי בתקופה זו לקצבה.

קצבת ניידות מוענקת למי שוועדה רפואית של משרד הבריאות קבעה לו אחוזי מוגבלות בניידות בהתאם להסכם הניידות. הסכם זה מפרט רשימת ליקויים כמו: שיתוקים, קטיעות, קשיונות והגבלת תנועת מפרקים.

הועדה הרפואית תתקיים במשרד הבריאות. בהתאם לקביעת הוועדה, הביטוח הלאומי ישלם קצבת ניידות וכן הטבות כמו: הלוואה לרכישת רכב ואביזרים נלווים לרכב.

מי שנקבעו לו אחוזי מוגבלות בניידות זמניים לא יהיה זכאי לקצבה.

ניתן להגיש תביעה לקצבת ניידות מגיל שלוש שנים ועד גיל פרישה. לאחר גיל פרישה, לא תהיה אפשרות להגיש תביעה לקצבת ניידות. מי שקיבל קצבה טרם הגיעו לגיל פרישה ימשיך לקבל את הקצבה בהתאם לתנאי זכאות שונים.

מקבל קצבת שירותים מיוחדים שנמצא זכאי גם לקצבת ניידות וכן להפך, יקבל את שתי הקצבאות במקביל אם זכאותו לפחות באחת מהן נקבעה ל100%, או שנקבע כי הוא זקוק ומשתמש בכיסא גלגלים.

זכויות בחברת הביטוח ובקרן הפנסיה

מי שעבר אירוע מוחי יכול להיות זכאי לפיצוי בגין אובדן כושר עבודה מחברת הביטוח ו/או קצבת נכות מקרן הפנסיה. הזכאות תהיה בהתאם לעמידה בפוליסת הביטוח ובתקנון קרן הפנסיה הספציפי של החולה יש לבדוק מימוש זכויות בהתאם מצב החולה ובכך לבדוק את הזכאות.

פיצוי סיעודי בחברת הביטוח

אדם שעבר אירוע מוחי ונמצא במצב סיעודי, זמני או קבוע, יכול להיות זכאי לפיצוי סיעודי חודשי מחברת הביטוח שבה הוא מבוטח. חברת הביטוח תערוך למבוטח בדיקת תלות, בהתאם לדרישות פוליסת הסיעוד ותקבע האם הוא נמצא במצב סיעודי וזכאי לפיצוי החודשי.

בדיקת התלות של חברות הביטוח נערכת בביתו של המבוטח ודורשת לרוב את אובדן היכולת שלו לבצע שלוש מתוך שש פעולות בשיעור של 50% לפחות.

במקרה שבו חברת הביטוח דחתה את תביעת המבוטח לפיצוי הסיעודי ניתן לערער על החלטה זו. 

פטור ממס הכנסה

אדם שעבר אירוע מוחי יכול להיות זכאי לפטור את הכנסותיו ממס, בהתאם לסעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה, שקובע פטור ממס לבעלי נכות רפואית. 

פטור ממס יוענק בין היתר למי שנקבעו לו כ 90% נכות משוקללים לתקופה של לפחות חצי שנה בשנת מס.

את הפטור ניתן להחיל על הכנסות ממשכורת, הכנסות משכירות נכס, דיבידנדים, פנסיה ועוד.

תביעה לפטור ממס מתנהלת מול מס הכנסה והביטוח הלאומי. 

הליכי מימוש הזכאות עלולים להיות סבוכים וביורוקרטיים למדיי עבור מי שאינו מכיר את 'מורה הנבוכים' של ההתנהלות מול הגופים השונים. 

בהליכים רפואיים ומורכבים מסוג זה: חוסר ניסיון, הבנה וידע עלולים להוות מכשול ולגרום להפסד קצבאות והטבות המגיעות על פי חוק. 

לחברה המרכזית למימוש זכויות ניסיון רב במימוש זכויות רפואיות מול הביטוח הלאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה.

לחברה 15 שנות ותק, מערך רפואי רב תחומי וצוות מקצוענים ומומחים למימוש זכויות, שמסייע לזכאים לקבל את הזכויות המגיעות להם.

בזכות מעורבותה של החברה בניהול אלפי הליכים מוצלחים, לקוחות החברה מצליחים לקבל מידי שנה מיליוני שקלים המגיעים להם.

אם חלית, נפצעת או עברת תאונה – אתה צריך את המומחים שלנו!

פנה אלינו לתיאום פגישת היכרות ובחינת אפשרויות ללא התחייבות.

×

שיחת ווטסאפ

דילוג לתוכן