באילו מקרים יש לנו זכויות רפואיות ומי הוא המומחה האולטימטיבי לממשן?

אנו נמצאים בעידן שבו ענף מימוש הזכויות הרפואיות הפך למציאות עובדתית, שבה אין שאלה האם כדי לממש את הזכויות הרפואיות אנו נדרשים למומחים, אלא מי הוא הגורם המתאים ביותר שיסייע לנו למצות אותן מול הרשויות, בתנאים הטובים ביותר. אם הנכם סובלים מליקוי רפואי – הכתבה הזו מיועדת לכם

עד לפני עשור, הרשויות נהנו מחוסר המודעות של האזרחים לזכויותיהם, וכן מהפעלת "שיטת המצליח", שבה קודם כל הן דוחות את התביעה, ורק אם האזרח מגיש ערעור ונאבק על זכאותו, הן שוקלות לאשר אותה.

כיום, המודעות לזכויות ולדרישתן רק הולכת וגוברת בציבור, כמו גם המאבק על הזכאות, והרשויות מנסות לחשב מסלול מחדש, בהתמודדותן מול האזרחים המפוכחים. 

זכויות רפואיות: הטבות, קצבאות ופיצויים

את תהליך ההתפכחות של האזרחים ניתן לזקוף בחלקו הגדול, לגופים, לארגונים ולחברות שהחלו לעסוק בתחום מימוש הזכויות הרפואיות, צברו ידע וניסיון רב בהתמודדות מול הרשויות והובילו להצלחות במקום שבו האזרחים נכשלו. 

'זכויות רפואיות' הוא מושג רחב שטומן בתוכו מכלול הטבות, קצבאות ופיצויים, המגיעים, למי שנקלע להתמודדות רפואית.

לכל הטבה או קצבה, תנאים לקבלתה. לכל גוף או רשות, ממנה ניתן לתבוע את הזכויות, יש ספר תקנות, פוליסה ותנאים, המוצבים כתנאי לזכאות. מבחן הזכאות משתנה אף הוא בין הגופים השונים ותלוי במגוון נתונים אישיים, תעסוקתיים, רפואיים וטכניים, המשפיעים על אישור הזכאות או שלילתה בסופו של דבר.   

החברות למימוש זכויות לא המציאו את הגלגל. כבר שנים ששירותי סיוע במימוש זכויות רפואיות הוענקו ונצרכו על ידי הזקוקים לכך. אלא שעד שקמו החברות והתפתחו, אותם שירותים הוענקו בצורה לא מסודרת, או על ידי עורכי דין. כיום, על רקע הפעילות האינטנסיבית של החברות, לא ניתן להתעלם מתגובתם של גופי הביטוח והממשל, שמנסים בכל דרך לייתר אותן ולייצר תדמית לפיה, ניתן לפנות אליהם ישירות ולצלוח את תהליך מימוש הזכויות הרפואיות. עניין שמתחוור לאזרחים פעמים רבות כלא נכון.  

כמו בכל תחום בחיים, שבו אנו נדרשים לבעל מקצוע, ואיננו פועלים באופן עצמאי, אף שלא הוגדר רשמית כמקצוע, מימוש זכויות רפואיות פועל ונצרך על ידי האזרחים כמקצוע לכל דבר ועניין. גם המערכת המשפטית נדרשה להגדיר אותו כתחום עיסוק רשמי ובכך למעשה אישרה את העובדה הפשוטה לפיה, אזרחי ישראל נדרשים לגוף חיצוני שיסייע להם על מנת שיצליחו לממש את זכויותיהם. 

בענף מימוש הזכויות הרפואיות, קיימות מספר חברות גדולות, שמציעות לאזרח המתמודד עם ליקוי רפואי, מחלה, פציעה או תאונה, לפנות אליהן ולקבל סיוע במימוש הזכויות. כמו בכל תחום, גם בענף זה ניתן למצוא ארגונים ועמותות שמציעים את השירותים שלהם. גם הרשויות לא נותרו שאננות ויש מי שהחל לקרוא לאזרחים שלא לפנות ולקבל סיוע מגורם חיצוני, אלא לפנות ישירות אליהן או אל גורמים שהם ממליצים עליהם.

וכך מוצא את עצמו האזרח מבולבל, טרוד בטיפול בבעיה הרפואית, נדרש לבחור, לאחר שהחליט שאינו מנסה לפנות באופן עצמאי, או לאחר שניסה לממש את זכויותיו עצמאית ונכשל, מי הוא הגורם בו יבחר, לשם מימוש זכויותיו הרפואיות. מדובר בעניין שלא פעם מגיע למאבק בו יש רק מנצח אחד. בעבור מי שמתמודד עם בעיה רפואית משמעות מימוש הזכויות היא היכולת או אי היכולת להמשיך לנהל שגרת חיים תקינה לצד המשבר הרפואי אליו נקלע.  

ליווי חיצוני לא בכל מקרה

לא ניתן לומר באופן גורף, שבכל מקרה נדרשים לסיוע חיצוני. כך למשל, במקרים של מחלות קשות בהן הזכאות היא חד משמעית, חרף העובדה המצערת, שיש גופים שגובים דמי פתיחת תיק ומציעים לטפל, הרי שאין כל צורך לטיפול מיוחד, ויש לשלוח את הפונה עצמאית לקבל את זכויותיו. 

ליווי רפואי כתנאי להצלחה

בתחום של זכויות רפואיות שבו אין כמעט שחור ולבן אלא שטח אפור, שללא ידע מקדים, ניסיון וליווי, קל לתובע ליפול בין הכיסאות ולתעות בדרך הנכונה לממש את זכויותיו, ההמלצה היא לקבל סיוע מגורם שיעניק לכם ליווי רפואי. אין הכוונה לסיוע שאותו תקבלו בקופת החולים מהרופאים האישיים שלכם, אלא ליווי רפואי שמהווה פיקוח על התנהלות התביעה כולה בכל ההליכים.

מאחר שבגופים כמו המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח הפרטיות, קרנות הפנסיה ורשות המיסים, מי שקובע את זכאותכם לקצבאות במקרה של נכות אלו רופאים, עליכם לוודא כי מבחינה רפואית שהתביעה שלכם תואמת את תנאי הזכאות. ההתאמה כאמור, חשוב שתיעשה על ידי רופאים. 

 החתול ששומר על החלב

הרשויות מערימות קשיים ומדירות את רגלי המבוטחים מלקבל את הזכויות המגיעות להם. לכן, לפלא רב היא המלצתם לפנות לגורם מטעמם שהוא יסייע להם לממש בהצלחה את זכויותיהם. מצד אחד הן דוחקות את רגלי המבוטחים. מצד שני הן מצפות שהמבוטחים יקנו את המלצתם ויעזרו בגוף מטעמם שהוא יסייע להם מולם.

במקרה שבו החלטתם שלא לפנות באופן עצמאי אלא להיעזר בגורם חיצוני, ההמלצה היא להיעזר בגורם חיצוני לחלוטין, שאין בו משוא פנים וניגוד אינטרסים, שייצג אך ורק את האינטרס שלכם. 

יש לכם זכויות – ומגיע לכם לממש אותן

הזכויות הרפואיות שלכם מעוגנות במוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה. אם אתם מתמודדים עם בעיה רפואית, גלו אחריות ותושייה ובדקו היטב אילו זכויות יש לכם, ממשו אותן בזמן, ובחרו את הליווי המתאים ביותר. אל תגידו שלא אמרנו שיש לכם זכויות. 

שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
דילוג לתוכן