הביטוח הלאומי לאסתר: "את עקרת בית ולכן לא תקבלי קצבת נכות" 

פעם אחר פעם, דחה הביטוח הלאומי את בקשתה של אסתר, אם לארבעה ילדים שסובלת מדלקת פרקים קשה לקצבת נכות – בגלל שהיא עקרת בית. זה מה שהיא עברה עד שהתערבות חיצונית עשתה סוף לסאגה הזו.

כשהביטוח הלאומי דחה את בקשתה של אסתר לקצבת נכות, היא ניסתה להגיש שוב ושוב ערעור ובקשות חוזרות לדון בבקשתה המוצדקת. אסתר שמתמודדת עם דלקת פרקים קשה, מקבלת זריקות קבועות למחלתה וזקוקה עקב קישיון מפרקים לעזרה בהלבשה ובכל התפקודים, לא הבינה למה הביטוח הלאומי לא נותן לה את קצבת הנכות המגיעה לה.

רק כאשר ביקשה אסתר שנתערב ונסייע לה התברר לה לראשונה כי שלילת זכאותה נעוצה באפליה עתיקה של נשים עקרות בית בביטוח הלאומי.

עקרות בית שמבקשות לקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי "זוכות" להליך בחינת זכאות מיוחד. הליך זה דורש מהן להגיע לאחוזי נכות גבוהים יותר ואף לעבור מבחן אי כושר במכונים מיוחדים. במכונים אילו מנסים בלא הצלחה יתירה לשקף את יכולת תפקודן בבית. 

שנים רבות מנסים לבטל את האפליה המבדילה נשים עקרות בית בבחינת זכאותן לקצבת נכות, וקוראים להשוות את מעמדן לזה של נשים עובדות, בדיוק כפי שאין הבדל לעניין זה בין גברים עובדים לאילו שלא, אך ללא הצלחה. בינתיים, עקרות בית רבות שמתמודדות כמו אסתר, עם מחלה קשה, לא מצליחות לקבל את הקצבה המגיעה להן.

עקרת בית לא היה מעמדה הקבוע של אסתר שרק לפני כמה שנים עבדה במשרה מלאה בתחום ההוראה עד שמצבה הרפואי אילץ אותה לפרוש. היא לא ידעה שלאחר ארבע שנים שבהן היא לא עובדת מעמדה בביטוח הלאומי הופך להיות מעמד עקרת בית. בהתאם לכך, ארבעים אחוזי הנכות שנקבעו לה אינם מספיקים כדי לקבל קצבת נכות.

"המעבר בין עבודה לשהות בבית תוך כדי שאני מתמודדת עם מחלה והליך פרישה מוקדמת מעבודה דחק את הטיפול בקצבת הנכות הצידה. לא ידעתי שכל כך מהר העובדה שעבדתי שנים רבות כבר לא תהיה רלוונטית, ושדווקא מעמדי החדש יקשה עלי  לקבל את הזכויות המגיעות לי"

הצוות הרפואי שלנו שסייע לאסתר קבע לאחר בחינה רפואית מעמיקה שניתן בהחלט להעלות את אחוזי הנכות הרפואיים שנקבעו לה. כך למשל לעניין קישיון המפרקים נקבעו רק 30% נכות שיוחסו להגבלה בינונית בתנועות, זה בזמן שהגיעו לה אף 50% נכות בהתייחס לקישיון במפרקים הקטנים ממנו סובלת.

בשיתוף הגורמים הרפואיים שמטפלים באסתר נערכנו להגיש ערעור על ההחלטה שהותירה אותה משוללת זכויות.

בהתאם לממצאים הרפואיים שמצאנו שלא זכו להתייחסות עד כה בביטוח הלאומי בנינו תיק רפואי עדכני ורלוונטי. הגשנו חוות דעת בתחום הראומטולוגיה שמתייחסת לחומרת מחלת הפרקים ולהגבלה הפיזית היום יומית. בנוסף לכך, הצגנו גם חוות דעת בעניין היכולת התפקודית לצד מחלה זו.

ועדה רפואית לעררים קיבלה את הממצאים שהצגנו בפניה בערעור האחרון פה אחד. הועדה העלתה את אחוזי הנכות שנקבעו, מה שהעביר את אסתר מעל מינימום אחוז הנכות הנדרש לעקרת הבית. הועדה אישרה כי כתוצאה ממחלתה היא איבדה מיכולתה לתפקד באופן מלא. הצדק נעשה. אסתר תקבל מעתה קצבת נכות מלאה של 3,312 שקלים מידי חודש. 

ההבדל בין לא לקבל קצבה ללקבל את הקצבה הגבוהה ביותר נעוץ לא פעם בליווי הרפואי הנדרש במקרים מסוג זה. המקרה של אסתר הוא דוגמא מצוינת לכך שכדי לקבל קצבת נכות צריכים ליווי של רופאים שיודעים כיצד לדבר "בשפה הרפואית" עם הועדה הקובעת. 

שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
דילוג לתוכן