האם מגיע לי פטור ממס הכנסה?

קבלת פטור ממס הכנסה כרוכה בהליך ביורוקרטי לא פשוט. כדי לקבל את הזכויות המרביות יש להכיר את ההליך מקרוב ולדעת למה לצפות ממנו, רק כך אפשר למנוע כישלון.

סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה קובע פטור ממס לבעלי נכות רפואית משוקללת של כתשעים אחוזים בחישוב מיוחד. את הפטור יוכל לקבל גם עיוור וכן בעלי דרגת נכות רפואית של מאה אחוזים. 

אחוזי הנכות נקבעים בוועדות רפואיות שיתקיימו בביטוח הלאומי בהתאם לספר התקנות של הביטוח הלאומי.

הליך הבקשה לקבלת הפטור מתנהל מול רשות המסים והביטוח הלאומי. רשות המסים מקבלת לידיה את התביעה לפטור, מעבירה אותה אל הביטוח הלאומי לקביעת אחוזי נכות ומקבלת אותה בחזרה עם סיכום ומסקנות.

פטור ממס הכנסה ניתן לקבל עד לתקרת הכנסה המתעדכנת מדי שנה ולמי שאחוזי הנכות הנדרשים נקבעו לו לתקופה של לפחות 184 יום בשנת מס. 

ניתן להחיל את הפטור עד שש שנים אחורה בחישוב רטרואקטיבי על הכנסות כמו: שכירות מנכס, פנסיה, משכורת, דיבידנדים ועוד.

הפטור חל על אחוזי נכות רפואית בלבד ולא על נכות תפקודית.

הליך התביעה לפטור ממס עשוי להימשך מספר חודשים לא מבוטל ויכול להיגרר בקלות לביורוקרטיה רבה. בסיום ההליך, עלול מגיש התביעה למצוא את עצמו מתמודד עם קביעה שאינה מזכה אותו בקבלת הפטור, כמו למשל במקרה שבו נקבעו אחוזי נכות נמוכים.

כדי למנוע את כישלון ההליך והצורך לערער על החלטה שהתקבלה וכדי להשיג את קבלת הפטור, נכון יהיה להיערך כנדרש עוד זמן רב בטרם מוגשת התביעה לקבלת הפטור.

אז מה לעשות כדי לקבל את הפטור המגיע?

ראשית חשוב להבין שמדובר בהליך רפואי. אחוזי הנכות נקבעים על ידי רופאים בהתאם להתרשמותם מהתיעוד הרפואי שהובא בפניהם, התרשמותם בוועדה עצמה, וכמובן בהתאם לספר התקנות של הביטוח הלאומי.

כדאי לזכור, קביעת אחוזים נמוכה מתשעים אחוזים משוקללים לא תזכה בכל הטבה. די באחוז נכות אחד פחות שיעשה את ההבדל בין קבלת הפטור לשלילת הזכאות אליו.

במסגרת ההיערכות הרצויה להליך התביעה לפטור ממס, יש לבנות תיק רפואי בהתייחס למכלול הליקויים הרפואיים על כל ההיבטים. לא פעם מומלץ להציג חוות דעת רפואית בתחום כזה או אחר. יש לאסוף כל תיעוד רפואי רלוונטי ולהגיע מוכנים ברמת מקסימום לוועדות הרפואיות.

בראי הצלחת התביעה והשגת הפטור נכון יהיה לקבל ליווי רפואי ומקצועי בכל ההליך על ידי גוף בעל ניסיון והצלחות מוכחות.

אני יכול לעבוד ולקבל פטור ממס?

בהחלט כן, לא מעט שכירים ועצמאיים זכאים לפטור ממס אף בתקופה שמצבם הרפואי מאפשר להם להמשיך לעסוק בעבודתם. 

אם אתם מתמודדים עם בעיה רפואית ומשלמים מס הכנסה, זה הזמן לבדוק האם מגיע לכם את הכסף ששילמתם למס הכנסה בחזרה ואף פטור ממס לצמיתות.

כדאי להזכיר. ניתן לפטור הכנסות של אדם שנפטר על ידי יורשיו. 

ככלל, ניתן לבצע הליך לפטור ממס גם ללא נוכחותו של בעל הנכות בתנאי שקיימת הצדקה רפואית כמו מצבו הרפואי של החולה. הליך בקשה לפטור ללא נוכחותו של החולה מצריכה היערכות מיוחדת, שכן אחוזי הנכות יקבעו ללא התרשמות ממנו ורק בהתבסס על תיקו הרפואי.

שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
דילוג לתוכן